T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Eskişehir Müftülüğü

20.05.2016

BERAT KANDİLİ MESAJI

Allah Teala'nın üç aylar içerisinde bize bir lütuf olarak verdiği mübarek gecelerden birine daha kavuşmuş bulunuyoruz. 21 Mayıs Cumartesi gününü 22 Mayıs Pazar gününe bağlayan gece, mübarek Berat Kandili' dir. Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, ayrıca Mübarek Ramazan Ayının da bir müjdecisi olan Berat gecesi, inananlara, kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcı’nın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kere daha hatırlatır.

 

Berat kandili gibi özel zamanlar, gönüllerimizin Allah'a yöneldiği, O'nun affına, rahmet ve mağfiretine en fazla yaklaştığımız anlardır. Ayrıca, böyle zamanlarda kalplerimizde şefkat, merhamet, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının daha yoğun olduğunu hissederiz. Bu geceler, kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

 

Berat Gecesi hakkında Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” buyurur. Bu itibarla, Berat Gecesi'ni idrak eden herkes, Yüce Allah'ın; “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi 53.Ayet) müjdesinin farkına varmalıdır. Bunun gereği olarak insan kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.

 

Böyle mübarek geceler; iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi Allah'ın rızası doğrultusunda planlamamız için büyük bir fırsattır. Bu tür vesilelerle, günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme gayretinde olalım. Unutmayalım ki tövbe, kendini bulma ve bilmenin, gönlü arındırmanın en güzel yoludur. Yüce Allah, ameli her ne olursa olsun, istisnasız herkesi tövbeye davet etmektedir.

 

Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeli, günahlardan arınmak için Yüce Allah'a yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalı ve çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlamalıyız

 

Bu duygu ve düşüncelerle Eskişehirli hemşehrilerimizin, Berat Kandili'ni tebrik ediyor ve bu gecenin, Ülkemizin, İslâm Aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

 

Dilaver ŞAHİN

Eskişehir İl Müftü V.