18.04.2019

Berat Kandili Mesajı

Değerli Kardeşlerim!

Şaban ayının 14. gününü 15’ine bağlayan, yani  19 Nisan Cuma gününü 20 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece “BERAT KANDİLİ” dir.

Berat sözlükte kurtuluş, suç ve cezanın affı ve arınma anlamına gelir. Berat; dinimizde günahlardan arınma; Allah’ın rahmetine ve affına nail olma, Allah katında berat etme ve temize çıkma demektir. Bu itibarla berat gecesi; Mü’minlerin günahlardan kurtulma ve arınmasına vesile olan bir gecedir. Mü’minler için berat kandili günahlardan daha çok arınma ve kurtuluşa erme gecesidir.

Mü’minler bu gecede ibadet ve taatla meşgul olarak ve bir yıllık ömürlerinin muhasebesini yaparak mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman olmak için gelecek günlerine ve hayat tarzlarına daha iyi bir düzen vermeye çalışırlar

İslam âleminde Berat gecesinin canlı tutulmasının sebebi; Hz. Peygamber’in bu gece birçok ashabın ve şühedanın metfun bulunduğu kabristana giderek müminlere ve şehitlere dua etmesinden ve bu gecede çokça ibadet etmesindendir.

Hz. Aişe validemizin rivayetine göre; Peygamber Efendimiz, Berat gecesini ibadet ile geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir: “Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sığıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şekilde şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”

Bu dua konusunda Hz. Aişe ile Resul-u Ekrem (S.A.V.) arasında şöyle bir konuşma geçti: Hz. Peygamber: “Ya Aişe bunları öğrendin mi? Hz. Aişe: Evet, Ya Resulallah öğrendim” dedi. Hz. Peygamber: Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cebrail (A.S) öğretti dedi. Sevgili Peygamberimiz bu geceyi bizimde ibadet ile geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadet ile geçirin, gündüzünde oruç tutun. Çünkü Yüce Allah; bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmeti ile tecelli eder ve şafak sökene kadar, tövbe eden yok mu? Affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu? Şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa, istesinler vereyim” buyurur.

Değerli Kardeşlerim!

Biz de bu Berat gecesine önem vererek, Peygamberimizden öğrendiğimiz dualar ile Allah’a yalvaralım. Bu gecenin önem ve faziletini çocuklarımıza, gençlerimize anlatalım. Akraba ve komşularımızdan fakir olanlara yardım edip, sıkıntılarını giderelim. Bol bol kaza ve nafile namazları kılarak, Kur’an okuyarak bu gecenin feyzinden nasip almaya çalışalım.

Allah için aramızdaki dargınlıkları ve küskünleri kaldıralım. Birbirimize sevgi, hoşgörü ve iyiliklerle yaklaşalım, kırılan gönülleri onarmaya gayret edelim. Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızın her türlü tehlike ve afatlardan muhafazası için dua edelim. Camilere koşup toplu ibadet etme zevkine erelim.

Bu gece münasebeti ile bütün camilerimizde akşam-yatsı namazı arası mevlid ve Kur’an ziyafeti programları düzenlenmiştir. Odunpazarı Reşadiye Camiinde ve Tepebaşı İlahiyat Camiinde ise Berat Kandili özel programı yapılacaktır.  Programda Eskişehir’imizin değerli hafızları görev yapacaklardır.

Bu geceyi ihya etmek üzere eşimiz, çocuklarımız ile beraber camilere koşalım, programlara katılalım, Berat Kandilini ihya etmeye çalışalım.

Bu vesile ile Din Görevlilerimizin ve Eskişehir’ li hemşerilerimizin Berat Kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah’tan huzur, mutluluk, birlik ve kardeşlik içerisinde daha nice kandillere kavuşturmasını ve hayırlara vesile kılmasını niyaz ediyorum.

Selam ve Saygılarımla.

Bekir GEREK

   İl Müftüsü