06.05.2019

İl Müftüsü Bekir GEREK'in 2019 Yılı Ramazan Ayı Mesajı

 

Değerli Kardeşlerim!

Ramazan ayı orucun farz kılındığı ve Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. 05 Mayıs Pazar günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 06 Mayıs Pazartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız.

Yağmurun yeryüzünü yıkayıp temizlemesi gibi Ramazan ayında yapılan salih amellerin insanların günahlarını temizler.

"Ramazan ayı, oruç ayıdır, orucun farz kılındığı aydır. Kur'an ayıdır. Kur'an'ın indiği aydır. Takva ayıdır, Allah'ı yüceltme ayıdır, şükür ayıdır, doğruyu bulma ayıdır. Tövbe ayıdır, itikaf ayıdır. Yani tefekkür ve ibadet ayıdır. Allah'ın koyduğu sınırları gözetme ayıdır, bin aydan hayırlı, Kadir gecesini içinde saklayan bir aydır. Böylece İslam ile yepyeni anlama kavuşan Ramazan kelimesi, bize mübarek bir zaman dilimini, tam bir huzur iklimini çağrıştırır.

Ramazan ayı boyunca Müslümanlar, toplum olarak ibadet yoğunluğu ve heyecanı içerisinde olurlar. Çünkü Ramazan, ilmin, inancın, ibadetin, ahlakın, dayanışmanın, kardeşliğin daha da olgunlaştırılabilmesi için Müslümanlara ikram edilmiş bereketli bir eğitim mevsimidir. Müslüman bu zaman diliminde Rabbiyle, kardeşleri ile nefsi ile ilişkilerini gözden geçirir, gece gündüz tam bir ay süren yoğun bir eğitim faaliyetinden güçlenerek, arınarak çıkar."

Değerli Kardeşlerim!

Ramazan ayı, yardımlaşma ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir aydır. Oruç tutan kimse, açlık ve susuzluğun/yoksulluğun ne demek olduğunu idrak eder. Bu sayede yoksulların yaşadığı sıkıntı ve güçlüklerin farkına varır. Muhtaçlara yaptığı yardımları ziyadeleştirir. Zenginler, fitrelerini bu ayda verdikleri gibi zekâtlarını da bu ayda vermeye gayret ederler. Bu manada Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değer tema olarak belirlenmekte ve kamuoyunun gündemine taşınmaktadır. Söz konusu tema, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınmakta, toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu yıl da yardımlaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın kilit kavramlarından biri olan “infak” temasını gündeme taşıyoruz. “Ramazan ve İnfak” birbiriyle bütünleşen iki yüce değer olarak bu yıl oruç ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimize mihver olacak. “İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla müminleri maddi ve manevi anlamda infakta bulunmaya, yarım hurmayla da olsa korunmaya, arınmaya ve gönüllerimizi buluşturmaya davet ediyoruz.

Eskişehirli hemşerilerimizin, bu mübarek günlerin feyiz ve bereketinden yeteri kadar yararlanmalarını temin etmek amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2019 yılı Ramazan ayı talimatı doğrultusunda İl ve İlçe Müftülüklerimizce gerekli her türlü tedbirler alınmıştır. Bu cümleden olarak İl Müftülüğümüz tarafından 2019 yılı Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayı boyunca yapılacak hizmetlerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Buna göre;

Ramazan öncesi camilerimizin iç ve dış temizlikleri yapılmıştır. Halıları yıkanarak temizlenmiştir. Ses cihazları elden geçirilmiştir. Böylece camilerimiz Ramazan’a hazır hale getirilmiştir.

Ramazan ayı öncesinde İlçelerde ve Köylerinde münhal bulunan kadrolardan imkanlar nisbetinde geçici görevlendirmeler yapılacaktır.

İl ve İlçe Müftülüklerimizce toplumun din konusunda aydınlatılmasına yönelik Ramazan’a mahsus özel vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır.

Bu yıl Diyanet işleri Başkanlığımız, “Ramazan ve İnfak” konusu merkeze alınarak Ramazan ayı boyunca vaaz ve sohbetlerde yer verilecektir.

Yine ilimiz müftülüğünce oluşturulan ekipler tarafından;

İlimizdeki başta Suriye ve Irak sığınmacıları olmak üzere sığınmacılar ziyaret edilmeye, ihtiyaçlarının karşılanmasına,

Yaşlılar, şehit aileleri, kimsesizler, bakıma muhtaç olanlar ziyaret edilmeye ve ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığının Kardeş aile projesi kapsamında Ramazan ayı boyunca imkânı müsait olan insanlarımıza, muhtaç olan bir aileyi kendisine kardeş aile yapması ve Ramazan ayı boyunca ihtiyaçlarını karşılaması çağrısı yapılacaktır.

Kamu kurum kuruluşları, huzur evi, hastane, çocuk yetiştirme yurdu, çocuk evleri, bakım rehabilitasyon merkezi,  kadın konuk evi, sivil toplum kuruluşları, esnaf, iş adamları ve AVM sahipleri ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Zekât, fitre verecek ve hayır yapacak vatandaşlarımızın Türkiye Diyanet Vakfı Eskişehir Şubesine (il müftülüğüne) makbuz karşılığı verebilecekleri gibi aşağıdaki banka hesaplarına da yatırabilicektirler.

BAĞIŞ HESABI    :  TDV Vakıfbank Eskişehir Şubesi:  TR420001500158007285792473

            ZEKAT HESABI   :  TR 920001500158007302367806

            FİTRE HESABI    :   TR 800001500158007302367828

            KUR’AN EĞİTİM MERKEZİ BAĞIŞ HESABI

            ZİRAAT BANKASI Y.EMRE ŞUBESİ: TR 17 0001 0008 8700 0019 7558 38

Bütün vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. www.diyanetvakfi.gov.tr

              Ramazan ayı boyunca ilimiz merkezi ve ilçelerde her gün öğle ve teravih namazlarından önce vaaz yapılacaktır. Vaazlarda aktif olarak il müftüsü, müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve vaizler görev yapacaklardır.

Ayrıca bütün cami görevlileri ile kendi camilerinde cemaatine vaaz yapacaklardır.

Cumartesi günleri ise yine Çarşı Camiinde Hadis sohbetleri yapılacaktır.

 Bütün Camilerimizde sabah, öğle ve ikindi namazlarından önce ve sonra erkek ve bayanlara yönelik mukabele programları tertip edilecek ve hatmi şerifler yapılacaktır.

Hatimle teravih namazı Kurşunlu Camii, Reşadiye Camii, Eligüzeller Camii, Emek Dilek Camii, Tepebaşı camiide hatimle teravih namazı kılınacaktır. Ziyapaşa Camii(Sabah Namazı) hatimle kılınacaktır.

Bütün camilerimizde kadınların rahat namaz kılabilmeleri için her türlü tedbir alınmıştır.

Ayrıca kadınlara yönelik olarak Bayan Vaizler ve Kur’an Kursu Öğreticileri tarafından vaaz ve irşat programları yapılacaktır.

İlimizde mahalli yayın yapan ES TV’de İftar Sevinci ve Kanal 26’da 11 Ayın Sultanı Ramazan Sohbetleri her gün il müftüsü, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, il vaizleri ve ilçe vaizleri ile liyakat sahibi din görevlilerimizin görev aldığı ramazana özel program tertip edilmiştir.

Ramazan ayı içerisinde il müftüsü, il müftü yardımcıları, vaizler ve din görevlileri tarafından makaleler kaleme alınacak ve mahalli basında paylaşılacaktır.

İlimiz müftülüğünce camilerde Kur’an ziyafeti vermek ve ilahiler söylemek üzere ekipler oluşturulmuştur.

İlimiz Muhtelif Camilerde Kadir Gecesinde, Kadir Gecesinin öncesinde ve sonrasında sakal-ı şerif ziyaretleri yapılacaktır.

İlimiz müftülüğünün koordinesinde il ve ilçe müftülüklerince, din görevlileri ve cami dernekleri vasıtasıyla il ve ilçelerde, belde ve köylerde iftar programları tertip edilecektir.

Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmek isteyen vatandaşlarımızın itikâfa girecek cami görevlisine müracaatları değerlendirilerek gerekli kolaylıklar sağlanacaktır.

Ramazan ayı boyunca telefonla veya yüz yüze sorulan sorulara cevap vermek üzere Hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında vaizler tarafından fetva nöbeti tutulacaktır. Vatandaşlarımız Dini soru ve sorunlarını, ailevi soru ve sorunlarını müftülüğümüzün alo fetva hattı olan 190’ı arayarak sorabileceklerdir.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımız karşılıklı vaaz ve irşat hizmetlerinde bulunmak üzere kardeş il, kardeş ilçe ve kardeş cami uygulaması başlatmıştır. Bu çerçevede ilimizin kardeş şehri Bursa, Bilecik, Afyon ve Kütahya olup, karşılıklı vaaz ve irşat hizmetlerinde bulunacaklardır. Ayrıca ilçe müftülüklerimiz de bu uygulamayı kardeş illerin ilçeleriyle gerçekleştirilecektir.

Bu yılki fitre miktarı 23,00 TL olarak belirlenmiştir.

Bu duygularla ailece (erkek, kadın, çocuk, torun) camilerde okunan mukabeleleri dinlemeye, beş vakit namazı camide kılmaya ve teravih namazının coşkusunu birlikte camide yaşamaya davet ediyor, bütün Eskişehirli hemşerilerimin ve basın mensuplarımızın Ramazan ayını gönülden tebrik ediyor, huzur içerisinde bereketli bir ramazan geçirmelerini diliyorum. Saygılarımla.

   Bekir GEREK

   İl Müftüsü