02.12.2019

Evliliğe İlk Adım Seminerleri Başladı

Aile kurulurken sağlam temeller üzerine inşa edilmesi, kurulan ailelerin güçlendirilmesi ve huzurlu bir şekilde devamının sağlanması amacıyla yeni evli ve evliliğe adım atacak çiftlere sevgi, merhamet, adalet ve emanet bilinci gibi aileyi ayakta tutan değerler hususunda Kur’an ve sünnet ışığında bilgilendirme yapmak üzere düzenlenen Evliliğe İlk Adım Seminerlerinin ilki İl Müftüsü Bekir Gerek’in katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Müftülüğü seminer salonunda düzenlenen seminerin açılışında konuşan İl Müftüsü Bekir Gerek, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Müftülükler olarak ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi hususunda topluma dini ve ahlaki bilgi ekseninde rehberlik edildiğini, bu kapsamda aile kurulurken sağlam temeller üzerin inşa edilmesi, güçlendirilmesi ve devamının sağlanması için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.

Yeryüzünün en köklü kurumunun aile olduğunu vurgulayan Müftü Gerek, bu seminerlerin huzurlu aile, güçlü toplum ve güvenli gelecek adına önemli olduğunun altını çizdi.

Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır. (Rum Suresi 21) ayetine işaretle ailenin önemine değinen Müftü Gerek, evliliğin cennete kadar uzanan bir birliktelik olduğunu ifade etti.

Müftü Gerek, Evliliğe ilk adım seminerlerinde sevgi, merhamet, adalet, emanet bilinci gibi aileyi ayakta tutan değerler hususunda sünnet ve kuran ışığında bilgi verileceğini ve haftada 2 seminer olmak üzere seminerlerin toplam 4 haftada tamamlanacağının bilgisini verdi.

Seminerlerin yeni gruplarla devam edeceğini belirten Müftü Gerek, seminerlerin hayırlara vesile olması temennisi ile sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından ilk seminer gerçekleştirildi. İlk seminere İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Müftü Yardımcısı Fatma Adsoy, Vaizler ve 15 çift katıldı.