30.11.2019

ESKİŞEHİRDE BABA OKULU SEMİNERLERİNE YOĞUN İLGİ

Sahih dini bilgi ve ahlaki değerler ışığında aileyi korumak, toplumda aile olma bilincini arttırmak, ailede hak ve sorumluluklar açısından baba olmanın önemine dikkat çekmek amacıyla Eskişehir İl Müftülüğümüz tarafından düzenlenen "Baba Okulu Seminerleri” yoğun bir katılımla başladı.

Eskişehir Öğretmen Evi ve İl Müftülüğünde iki ayrı gruba yönelik düzenlenen seminerlerin açılış konuşmasını yapan İl Müftü Vekili İbrahim Çayır, “Ailenin toplumun temeli olduğunu vurgulayarak aile hayatının huzurlu bir şekilde devamının sağlanması, ailenin her bir üyesinin ailede üstlenmesi gereken sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkün olabileceğini belirtti. Hz. Yusuf’un babası ile olan münasebetini hatırlatan Çayır, baba dört harf iki hecedir ama ihtiva ettiği anlam itibariyle everesten daha yüce Dedi.

Baba Okulu seminerleri hakkında bilgilendirmede bulunan DİB Uzman Yardımcısı Samet Yaman ise şimdiye kadar hep kadınlara yönelik çalışmalar yapıldığını bu anlamda baba okulunun bir ilk olduğunu belirterek baba okulu projesi ile sahih dini bilgi, ahlaki değerler ve pozitif bilimlerden de istifade ederek ailenin tüm fertlerini bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Dedi.

Seminerlerin dört hafta boyunca devam edeceğini belirten Yaman, seminerlerde; "İyi İnsandan İyi Babaya, Mahremiyet Eğitiminde Baba, Çocuğun Kişilik Gelişiminde Babanın Rolü, İslam'a Göre Baba Olmak, Kur'an'da Baba Örnekleri ve Baba Olarak Hz. Muhammed" gibi konu başlıklarının ele alınacağını ifade etti.

Ardından İyi İnsandan İyi Babaya konulu sunumu yapmak üzere kürsüye gelen Psikolog Mürşid Ekmel AYBEK, bizler dünün babalarıyız ve çocuklarımız ise bu yüzyılın çocukları. İletişim dilinin, kavramlarının tamamen değiştiği günümüzde dünün hikayesi ile çocuklara, gençlere ulaşmaya çalıştığımızda yetemiyoruz. Dolayısıyla bugünün çocuklarına, gençlerine dair bir hikayeye ihtiyacımız var. Dedi.

İnsanın tıpkı bir tomurcuk gibi açılması gereken bir varlık olduğunu vurgulayan Aybek, çocuğun tavır ve davranışlarının olgunlaşma çabaları olduğunu belirtti. Ebeveynler olarak çocuğu olgunlaştırmak istediğimizde problemler başlıyor. Çocuk zaten kendini inşa ediyor, bizim yapacağımız sadece ona örnek olmaktır. Biz yaşayacağız, biz biriktireceğiz, çocuk bizden alacaktır diyen Aybek, Hz. Peygamber’in "Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz’’ hadisi şerifi ile İbn Haldun’un çocuklarınıza terbiye vermeye çalışmayın zaten sizin olacaklar sözünü hatırlattı.

Tüm insanlığın temel sorununun yetersizlik, değersizlik ve güvensizlik olduğunun altını çizen Aybek, bu duyguların çocuklara mutlaka hissettirilmesi tavsiyesi ile konuşmasını tamamladı.

Seminere, İl Müftü Yardımcıları, DİB Uzman Yardımcısı Samet Yaman,  Psikolog Mürşid Ekmel AYBEK, din görevlileri, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilci ve personelleri ile çok sayıda baba ve baba adayı katıldı.