06.03.2020

Konarılı'dan "Medeniyetin İnşasında Kadın ve Rolü" Konulu Konferans

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Eskişehir İl Müftülüğü tarafından "Medeniyetin İnşasında Kadın ve Rolü" konulu konferans düzenlendi. Sayın Valimizin, Cumhuriyet Baş Savcımızın, Vali Yardımcılarımızın, İl Müftümüzün eşleri ve Kadın İl Müdürleri ile çok sayıda davetlinin katıldığı konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Belgin KONARILI konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Bekir GEREK, Allah kadını da erkeği de eşit derecede yaratılmışların en şereflisi olarak yarattığı gibi mükellef olma konusunda da eşit yaratmıştır. Bu eşitliği bozan insanların anlayışı ve uygulamasıdır. Kadına da erkeğe de hakkı veren Allah'tır. İnsanlık Hz. Adem ile Hz. Havva'dan çoğalmıştır. Medeniyeti Hz. Adem ile Hz. Havva birlikte kurmuştur. İslam medeniyetinin oluşmasında da kadınların büyük rolü olmuştur dedi.

Konferansta konuşan Başkanlık Müşaviri Belgin KONARILI,
Peygamber Efendimiz döneminden örneklerle kadınların sosyal hayatın içerisinde nasıl yer aldığını anlattı, bizim asli kaynağımız Kur'an-ı Kerim ve Sahih Hadisler olduğunu mescide devam eden kadınların, savaşa katılan kadınların, hasta bakıcı, ticaret yapan, ilim erbabı olan kadınların misallerini verdi. Allah Rasulü döneminin öncesi ve sonrası ile kesin ve kesin bir şekilde renk dönüşümü yaşandığını ifade etti. Kadınlar Allah'ın kuludur ceza ve mükafatta eşittir. Kadına biçilen toplumsal bir takım değer algılarının dinin aslından olmadığını ifade etti. Müslüman kadınlar mescidde Allah Rasulü ile beraberdi, birlikte namaz kılardı, Rasulullah kadınların sığınağı idi. Havle Binti Salebe'nin (r.a.) ortaya çıkan problemi karşısında direncine güç veren kadınlara verilen değerin farkında oluşu idi. En güzel örneğimizin Allah Rasulü olduğunu, onun hiçbir kadına veya çocuğa vurmadığını, kadının hayatının tam merkezinde olduğunu, eşlerinin kızlarının tercihlerine saygı duyduğunu, onu bir başkası olmaya zorlamadığını, kim olursa olsun "ne olmak istiyorsa o" olduğunu ifade etti. Fabrika ayarlarına geri dönelim dedi ve bu konuda ancak fetva verenin Allah olduğunu ifade etti. Konferansa katılan işitme engelliler için işaret diliyle tercüme yapıldı.

Konferans sonunda Başkanlık Müşaviri Belgin KONARILI "Kelebek Misali" kitabını imzaladı.